Slovníček pojmů

Co jsou SSL certifikáty?

SSL certifikáty (Secure Sockets Layer) jsou digitální certifikáty, které slouží k zajištění šifrovaného spojení mezi webovým prohlížečem uživatele a webovým serverem. Hlavní funkcí SSL certifikátů je ověřování totožnosti „komunikujících stran“.

Jednou z hlavních funkcí SSL certifikátů je také šifrování přenášených dat. Po navázání spojení mezi prohlížečem a webovým serverem se používá šifrovací klíč, který je odvozen z veřejného a soukromého klíče obsažených v SSL certifikátu.

Proč jsou SSL certifikáty důležité?

Použití SSL certifikátů je důležité z několika důvodů. SSL certifikáty potvrzují, že webová stránka je skutečně provozována legitimním vlastníkem, a pomáhají předcházet podvodným praktikám, phishingovým útokům a krádeži dat. Šifrování dat samozřejmě zvyšuje bezpečnost a ochranu soukromí uživatelů, což je důležité při přenosu citlivých informací. A pozor – v neposlední řadě jsou SSL certifikáty také hodnoceny vyhledávači, což může mít vliv na pozici webové stránky ve výsledcích vyhledávání.

Z výše uvedených důvodů je získání a nasazení SSL certifikátu doporučeno pro všechny webové stránky a zejména pro ty, které zpracovávají citlivé informace.