Vhost, zkráceně virtual host, označuje schopnost jednoho fyzického serveru hostit a provozovat více nezávislých webových stránek jako samostatné entity. Tento koncept umožňuje sdílení jednoho fyzického serveru mezi různými webovými stránkami, které je tak efektivnější.
Každý vhost je přiřazen k určité doméně nebo poddoméně. Tím se zajišťuje, že když návštěvník zadá danou doménu do svého prohlížeče, server rozpozná tuto doménu a správně načte příslušnou webovou stránku. Vhosty zajišťují, že různé webové stránky na jednom serveru fungují odděleně a izolovaně, takže každá stránka má své vlastní prostředky, konfigurace a nastavení.
Vhosty také zjednodušují škálování a správu. Pokud je potřeba zvýšit kapacitu a přidat další webové stránky, není nutné pořizovat další fyzický server. Stačí jednoduše konfigurovat nový vhost pro novou doménu a přidělit mu potřebné zdroje.
Vhosty lze konfigurovat na různých úrovních, včetně operačního systému, webového serveru a aplikační vrstvy. Různé technologie a platformy poskytují různé způsoby nastavení a správy vhostů. Nejčastěji se používají vhosty v prostředích jako Apache, Nginx, IIS a dalších.