nonstop support
+420 210 326 911

Co je DDoS útok?

DDoS útok je typem kybernetického útoku, jehož cílem je zahlcovat cílový systém takovým množstvím provozu, že se stává nedostupným pro běžné uživatele. Rozlišujeme vědomý a nevědomý DDoS útok.

DDoS útok – vědomý vs. nevědomý

Při DDoS útoku útočníci využívají velké množství infikovaných počítačů, známých jako botnet, k posílání obrovského množství požadavků na cílový server nebo síť. V takové chvíli hovoříme o tzv. nevědomých útocích. Majitelé zařízení nemají tušení o tom, že se jejich zařízení stala nástroji DDoS útoku. Nevědomé útoky DDoS využívají slabin v zabezpečení systémů. Hackeři mohou infikovat počítače a zařízení pomocí malware, který běží na pozadí a který je pro běžného uživatele neviditelný.

DDoS útok může být i vědomý – v takové situaci se útočníci nejčastěji na nejrůznějších sociálních sítích a diskuzních fórech na útoku domluví. Vzhledem k tomu, že se jedná zpravidla o nižší počet útočících počítačů, není vědomý DDoS útok tak účinný.

Jaká je motivace pro DDoS útok?

Otázkou je, co k takovému útoku útočníka nebo útočníky vede. Motivací DDoS je často konkurenční boj, vydírání, či dokonce prestiž hackera, který o sobě chce dát vědět tím, že paralyzuje významný server.

DDoS útoky mají na cíl vážný dopad. Mohou způsobit výpadek webových stránek, snížení dostupnosti online služeb, finanční ztráty i poškození pověsti. Proti podobnému napadení se ale lze bránit prevencí. Pomůže firewall, návrh sítě s dostatečnou šířkou pásma nebo 24/7 monitoring. V ZCOMu si na kvalitním zabezpečení serverů a úložišť zakládáme. Nejdůležitější součástí našeho pětiúrovňového systému filtrování útoku je adaptivní firewall, který chrání všechny aplikace a řešení, které provozujeme.

DDoS útok
enterchevron-down