Když hledáte „místo na slunci“ pro své podnikání, dříve či později budete stát před otázkou výběru serveru. Který je ten pravý? Jak to poznat? Dilema románových love story i podniku, který se rozhodl šlápnout na pedál a nastartovat svůj byznys nalezením vlastního prostoru. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi dvěma top možnostmi – co vám může nabídnou virtuální server a kdy se naopak vyplatí dedikovaný server? Obě tyto možnosti mají své výhody a to, která je pro vás „ta pravá“, závisí na specifických požadavcích a potřebách vaší firmy.
Dedikovaný server je fyzický server. Je vyhrazený pouze pro vaše podnikání. To znamená, že máte plnou kontrolu nad hardwarovými prostředky, výkonem a konfigurací serveru. Dedikovaný server poskytuje nejvyšší úroveň výkonu, spolehlivosti a bezpečnosti, protože ho nesdílíte s jinými uživateli. Je ideální pro velké webové aplikace, velké e-commerce platformy, databázové servery a další podnikové systémy, které vyžadují maximální výkon a dostupnost.
Co může být minusem pro některé podniky, je vyšší vstupní investice. Je to zkrátka záležitost pro byznys, ve kterém je nutné mít vše „nej“ – vysoký výkon, maximální bezpečí a nekompromisní stabilitu. I když je dedikovaný server fyzický, nemusíte se starat o HW. O to se postará ZCOM – zajistíme bezproblémový chod, nonstop monitoring a garantujeme základní SLA 99,9 %.
U fyzického serveru je občas jako negativum chápána nižší flexibilita. V ZCOMu ale chceme, aby ani u fyzického serveru naši zákazníci nepřišli o možnost se pružně rozvíjet. I dedikovaný server umíme „přifouknout“ a naopak. Typickým příkladem je předvánoční období, kdy e-commerce kvete – v takovou chvíli můžeme rozšířit diskový prostor či paměť. Jen doporučujeme plánovat dopředu. Pokud ale toužíte po flexibilitě par excellence a chcete, aby se vám serverový prostor přizpůsobil asap, doporučujeme zauvažovat o virtuálním serveru, u kterého jsme schopni provádět změny v řádu minut.
Virtuální server je hostován na fyzickém serveru sdíleném s dalšími virtuálními servery. Představte si ho jako fyzický server rozdělený na několik samostatných virtuálních. Ty jsou odděleny virtualizačním softwarem, což umožňuje každému serveru fungovat nezávisle a mít přístup k přiděleným zdrojům, jako je výpočetní kapacita, paměť RAM a úložiště. K čemu je takové sdílení serveru dobré? Superschopnostmi virtuálních serverů jsou především flexibilita, škálovatelnost a nižší náklady ve srovnání s dedikovanými servery.
Škálovatelnost je to, co je na virtuálním serveru nejvíce sexy. Když potřebujete výkon, stačí ho virtuálně navýšit a vy nemusíte investovat do dalšího HW, jako je tomu zpravidla u fyzického serveru. Navíc takovou operaci zvládáme v ZCOMu meteleskum bleskum – tj. v řádu minut. A nemusí jít jen o navyšování. Když chcete momentálně ušetřit, lze server i omezit.
Klienti ZCOMu mají k dispozici virtuální server, který se svou stabilitou vyrovná serveru fyzickému. Spravují ho vzdáleně přes zabezpečenou VPN. Přístup je tedy možný i v případě výpadku operačního systému. Co nás i klienty opravdu baví, je účtování po dnech. Naše servery jsou bez závazku, takže platíte opravdu jen za to, co využíváte. Svůj virtuální server u nás můžete libovolně zřídit, zrušit či změnit. A aby si na své přišli úplně všichni, nabízíme hned několik variant VPS, u kterých se liší vyhrazené CPU, RAM, IO, single thread výkon, počet jader, SSD/NVME a další parametry. Pokud tápete, poraďte se s našimi specialisty, kteří vám pomohou vybrat virtuální server „na míru“.
Z výše zmíněného to možná vypadá, že je virtuální server superhrdinou moderní digitální doby. Nelze ale říct, že by byl virtuální server za každých okolností lepší. Škálovatelnost a flexibilita jsou skvělé vlastnosti. Pokud je ale pro vás na prvním místě výkon, vyplatí se zainvestovat do fyzického serveru. I to s vámi rádi probereme a na základě požadavků vaší organizace vybereme společně to pravé.
Shrňme si to. Při porovnání virtuálního serveru a dedikovaného serveru je několik faktorů, které je třeba zvážit:
V otázce virtuální vs. dedikovaný server je často diskutovaná otázka bezpečnosti. V otázce zabezpečení v ZCOMu ale neděláme kompromisy. Kyberbezpečnost je u nás na prvním místě. Pro provoz vlastního HW i klientských technologií využíváme čtyři geograficky oddělená datacentra v Praze, a aby si na nás nepřišly ani živly, kopie kritických záloh schraňujeme i mimo Prahu. Datová centra prošla naším pečlivým výběrem – disponují zálohovaným napájením a chlazením, mohou se chlubit vysokou provozní spolehlivostí a navíc jsou i pečlivě fyzicky zabezpečena – proti narušitelům i třeba proti požáru.
Protože nechceme dát šanci kyberútočníkům, se kterými se zvláště v poslední době doslova roztrhl pytel, uplatňujeme pětiúrovňový systém zabezpečení – BGP Blackhooling, Basic filter, Standard filter, Adaptive filter (adaptivní firewall) a Application filter.
Stojíte před výběrem serveru? Pro váš byznys půjde o klíčové rozhodnutí – to zcela chápeme. Je nutné tomuto kroku věnovat dostatečnou pozornost. Buďte si jisti, že zvolené řešení odpovídá vašim potřebám a umožňuje vaší firmě růst a rozvíjet se v konkurenčním digitálním světě. A pokud si nejste jistí, co je pro vás to správné řešení, obraťte se na nás a společně zvážíme všechna pro a proti.